Nowe odcinki wideoblogu: prof. Paweł Artymowicz o zderzeniu z brzozą i obrocie samolotu

| w

Przedstawiamy dwa kolejne odcinki wideoblogu, w których profesor dr hab. Paweł Artymowicz, wykładowca Uniwersity of Toronto, przedstawia wyniki obliczeń fizycznych procesu uderzenia skrzydła samolotu Tu-154M w brzozę i jego skutków.

Rezultaty obliczeń wykonanych przez prof. Artymowicza są zgodne z wynikami analiz przeprowadzonych m.in. przez prof. dr hab. inż. Grzegorza Kowaleczkę z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, prof. dr hab. Krzysztofa Sibilskiego z Politechniki Wrocławskiej oraz zespół dr. inż. Andrzeja Morki z Wojskowej Akademii Technicznej i potwierdzają mechanizm zniszczenia skrzydła przy jednoczesnym złamaniu brzozy oraz następujący w efekcie obrót samolotu do pozycji plecowej, opisany w raporcie komisji Millera.

Prelekcje oparte są na referatach „Katastrofa PLF 101 – konfrontacja obliczeń trajektorii lotu ze zniszczeniami naziemnymi i zapisem dźwięku w kokpicie” oraz „Co obliczenia dynamiczne łamania brzozy i lotu końcówki skrzydła w katastrofie PLF 101 mówią o jej przebiegu?”, przedstawionych na XVI Konferencji Mechanika w Lotnictwie, która odbyła się w Kazimierzu Dolnym 26-29 maja 2014 r.

 

< powrót do listy aktualności